• Przecieki

Zanim do mnie napiszesz, przeczytaj bardzo szczegółowo poniższe wytyczne. Pamiętaj proszę, że mimo, iż Ty siedzisz w danej sprawie od podszewki i znasz ją na wylot, dla mnie jest to coś nowego i nie znam wszystkich szczegółów. Przekaż mi proszę zwięźle na początek konkrety oraz jakimi dowodami, tezami dysponujesz byśmy mogli ruszyć dalej. Podstawową zasadą jaką się kieruję gdy przejmuję dany temat jest komunikacja. Jeżeli przedstawiasz mi sprawę chaotycznie, zniechęcasz mnie do głębszego zaangażowania, a co za tym idzie, nie będę w stanie Ci tak naprawdę pomóc.

Bycie dziennikarzem śledczym wymaga bardzo intensywnej pracy, ale nic tu po mnie bez waszych informacji. Jeżeli chcesz przekazać mi materiały, historię, którą uważasz, że należy opublikować przedstawiam Ci poniżej bezpieczne metody na dotarcie do mnie.

Interesuje mnie wszystko co dotyczy nadużycia władzy.

Skontaktuj się ze mną, poprzez jedną z kilku metod kontaktu jakie przedstawiam Ci poniżej. Niektóry z metod najlepiej skuteczniej chronią Twoją anonimowość, pamiętaj jednak o tym, że żadna metoda nie zagwarantuje Tobie stu procentowego bezpieczeństwa.

Przeczytaj dokładnie całą treść niniejszego poradnika zanim cokolwiek do mnie wyślesz i pamiętaj, że istotne jest dla mnie to bym miał możliwość zadania Tobie pytań. Jeżeli zdecydujesz się na pozostanie całkowicie anonimowym wobec mnie, ograniczasz mi bardzo możliwość powzięcia informacji zwrotnych, co może uniemożliwić mi przeprowadzenie skutecznego śledztwa dziennikarskiego, natomiast decydując się na pozostawienie do siebie kontakt zwięksasz ryzyko tego, że Twoja tożsamość zostanie przez osoby trzecie odkryta.

Tobie pozostawiam decyzję z której metody chcesz skorzystać i jeżeli zdecydujesz się na wybranie takiej formy, która pozwoli mi na nawiązanie z Tobą dalszej komunikacji, zrobię wszystko i pomogę Tobie zadbać o Twoje bezpieczeństwo i anonimowość.

Messenger:

Jeżeli Twoje zgłoszenie nie wymaga zachowania anonimowości, chcesz ze mną porozmawiać online i jesteś pewien, że żadna osoba trzecia nie będzie miała dostępu do Twojego komunikatora, możesz się ze mną porozumieć przez mój profil na facebooku:
https://www.facebook.com/PawelPanufnik

Poczta Polska: lista, paczka
 
Paradoksalnie, jedną z bardzo skutecznych oraz dość bezpiecznych form przekazania materiałów do mnie jest nadanie listu lub paczki na mój adres:

Niezależny Dziennikarz Śledczy
Paweł Panufnik
ul. Smolańska 3/121
70-026 Szczecin

Ewentualnie, możesz pominąć moje stanowisko na przesyłce by nie wzbudzać niczyich podejrzeń na poczcie itp. korespondencja tak czy siak trafi w moje ręce.

Pamiętaj o zachowaniu zdrowego rozsądku i trzymaniu się tych kilku podstawowych zasad:
 • nie podawaj adresu zwrotnego,
 • nie nanoś ani nie umieszczać w kopercie niczego co pomogłoby w zidentyfikowaniu Ciebie,
 • zamiast nadawać przesyłkę na poczcie, wrzuć ją do publicznej skrzynki pocztowej,
 • wyślij materiały daleko od miejsca swojego zamieszkania lub w których regularnie przebywasz,
 • upewnij się, że w okolicy nie ma kamer, a jeżeli są to załóż maseczkę i ubierz się inaczej niż zwykle, a samochód zaparkuj daleko od skrzynki,
 • nie miej przy sobie telefonu komórkowego, nadajnika gps, innej elektroniki, która pozostawi ślad z Twojej lokalizacji,

Signal:

Signal jest dość bezpieczną, szyfrującą komunikacją aplikacją, którą możesz ściągnąć na telefon lub też zainstalować na swoim komputerze.
Z jego pomocą możesz mi przesyłać wiadomości oraz załączniki, możesz też do mnie dzwonić. Najpierw zacznij od tego, że prześlesz mi wiadomość i ustalimy wspólnie dogodny moment na dalszy kontakt. Mój numer do kontaktu +48-513-442-190

Pamiętaj! Mimo, że signal w pełni szyfruje połączenia, to może zostawić na Twoim telefonie, komputerze lub innym urządzeniu ślady pozwalające na Twoją identyfikację.

Możesz się dodatkowo zabezpiecznyć ustawiając tryb znikających wiadomości na krótki okres (minimum 24 godziny i nie dłużej niż 48) i nie dodawaj mojego numeru telefonu do swoich kontaktów. Jeżeli uznam, że grozi Ci niebezpieczeństwo przekażę Ci dalsze kroki.

Email:

Jeżeli chcesz nadesłać mi materiały poprzez email, pamiętaj, że ta forma przekazu jest bardzo łatwa do namierzeniu. Jeżeli chcesz ograniczyć ryzyko, załóż bezpłatną pocztę na ogólnodostępnej platformie oraz skorzystaj z VPN i prześlij mi wiadomość na adres: sledczy@pawelpanufnik.pl

WeTransfer:

Przesłanie plików multimedialnych dokonaj proszę przez stronę:
https://www.wetransfer.com
 1. Kliknij na dole w “I just want to send files”.
 2. Zaakceptuj ciasteczka (coockies) – agree.
 3. W okienku po lewej stronie wybierz “Upload files”.
 4. Wciśnij przycisk – “Get a link”.
 5. Teraz pliki załadują się na serwer.
 6. Po wysyłce pojawi się napis “you’re done!”
 7. Kliknij poniżej w przycisk – “Copy link”.
 8. Skopiuj zapisany link i prześlij mi go w wiadomości zwrotnej a ja dzięki temu ściągnę przesłane mi w ten sposób materiały.

Pamiętaj, że nikt nie zadba lepiej o Twoje bezpieczeństwo jak Ty sam. Usuwam wrażliwe treści, metadane itp. przed publikacją, ale pewne kroki musisz podjąć sam.

Nie mów nikomu, że planujesz nawiązać ze mną kontakt, lub że już to uczyniłeś. Po publikacji materiału prasowego wstrzymaj się od publicznych komentarzy.

Miej na uwadze, źródło pochodzenia materiałów, które mi przekazałeś, tam mogłeś zostawić ślad po sobie, dane elektroniczne, kamery i monitoring. Pamiętaj, że sygnał z telefonu komórkowego jest cennym źródłem danych z lokalizacji.

Zawsze weź pod uwagę swoją bierzącą sytuację i jakie potencjalne zagrożenie sprowadzisz na siebie kontaktując się ze mną. Jeżeli sprawa jest z kategorii niebezpiecznych szczególnie Ci odradzam korzystanie:

- ze swojego numeru by nawiązać ze mną kontakt czy to telefonicznie czy poprzez SMS,
- ze swojej poczty elektronicznej,
- nie wyszukuj nibezpiecznych dla siebie fraz jak np. jak nawiązać kontakt bez pozostawianiu śladów, czy jak skontaktować się z dziennikarzem śledczym,
- wyczyść historię swojej przeglądarki by nie pozostawić na niej informacji, że byłeś na mojej stronie internetowej.

UWAGA - pamiętaj, że zgodnie z brzmieniem art. 240 kodeksu karnego, jeżeli powiadomisz mnie o popełnionym przestępstwie z poniższego katalogu, a ja nie będę miał dostatecznej podstawy do przypuszczenia, że policja i/lub prokuratura wiedzą o przygotowywanym, usiłowanym lub dokonanym czynie zabronionym, będę zmuszony przekazać wiedzę organom śledczym. Przeczytaj dokładnie poniżej przestępstwa, które obejmuje przywołany przeze mnie przepis:

art. 118 ludobójstwo,
art. 118a udział w masowym zamachu,
art. 120–124,
art. 127 zamach stanu,
art. 128 zamach na organ konstytucyjny RP,
art. 130 szpiegostwo,
art. 134 zamach na życie Prezydenta RP,
art. 140 zamach na jednostkę sił zbrojnych RP, obiekt albo urządzenie o znaczeniu obronnym,
art. 148 zabójstwo,
art. 156 spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,
art. 163 sprowadzenie katastrofy,
art. 166 piractwo,
art. 189 pozbawienie człowieka wolności,
art. 197 zgwałcenie lub wymuszenie czynności seksualnej § 3 lub 4,
art. 198 seksualne wykorzystanie bezradności lub niepoczytalności innej osoby,
art. 200 obcowanie płciowe z osobą małoletnią lub doprowadzenie jej do poddania się czynnościom seksualnym,
art. 252 wzięcie lub przetrzymywanie zakładnika lub przestępstwa o charakterze terrorystycznym,